Недогарківська громада
припинила діяльність, увійшла до складу Піщанської громади

Правила Петрового посту, його сенс та історія

Дата: 05.06.2018 09:57
Кількість переглядів: 741

Встановлений на згадку про те, як апостоли постили перед проповіддю християнства всьому світу. 

СЕНС ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Петрів піст, як і будь-який з чотирьох багатоденних постів у році, спонукає нас до самовдосконалення, до перемоги над гріхами і пристрастями. У ці дні й тижні ми намагаємося відчути правильну внутрішню ієрархію свого життя: вирішуємо для себе, що тіло повинно прагнути до душі, душа — до духу. І вся людина повинна бути направлена до Бога. Піст, тобто наше добровільне утримання, закликає нас пройти цим шляхом.

Крім того, піст об’єднує людей, віруючих у Христа. Через спільне говіння ми відчуваємо себе членами єдиної Церкви, єдиної спільноти вірних Спасителю і Його заповідям. Тим самим ми визнаємо, що все, що проповідував Христос, — істинно. Тобто піст — це не тільки самовдосконалення, а й наше свідоцтво всьому світу про те, що ми християни.

Не кожен з нас може постити так строго, як це пропонує Церква, але кожен з нас може засвідчити те, що він частина Церкви, — дотримуючись посту в міру своїх сил і з усією щирістю. Міру посту найкраще узгодити з духівником.

ІСТОРІЯ ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Ми знаємо про Петрів піст від найперших століть християнства. Правда, тоді християни не пов’язували цей піст з ім’ям Петра і Павла. Він існував для тих, хто з якоїсь причини не зміг постити у Великий піст перед Великоднем.

У Константинополі й Римі побудували храми в ім’я апостолів Петра і Павла. В Константинополі храм освятили в день пам’яті апостолів — 12 липня за новим стилем.

З IV століття багато святих отців писали в своїх працях про Апостольський піст: наприклад, Афанасій Великий, Амвросій Медіоланський, Лев Великий, Феодорит Кирський.

ЯК ПОСТИТИ У ПЕТРІВ ПІСТ

Петрів піст — не такий суворий, як Великий. У всі дні посту, крім середи і п’ятниці, віруючі можуть їсти рибу. М’ясо, яйця і молочні продукти, хто поститься їсти не може.

Але навіть приступаючи до такого, не самого строгого, посту, потрібно порадитися зі своїм духівником, а якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання — з вашим лікарем. Взагалі, мирянам встановлено не такий строгий піст, як монахам. Якщо вам з яких-небудь причин не можна дотримуватися всіх правил посту (а в монастирському Статуті передбачені більш суворі правила, наприклад, сухоядення (їжа без олії) в окремі дні Петрового посту), ви зможете обмежувати себе в інших, не гастрономічних речах. Наприклад, в піст не дивитися телевізор або не користуватися соціальними мережами в інтернеті.

ЛІТНІ ПОСТИ

Влітку у православних християн два поста — Петрів і Успенський.

Петрів піст називається так на честь святих апостолів Петра і Павла. Він встановлений в пам’ять про те, як апостоли постили перед євангельською проповіддю всьому світу. Цей піст ще називають Апостольським.

Початок Петрового посту — завжди в понеділок через тиждень після свята Трійці (П’ятидесятниці). Дата Трійці залежить від дати святкування Великодня, тому початок Петрового посту припадає на різні дати. І триватиме він може від 8 до 42 днів. Закінчується Петрів піст завжди 12 липня.

Успенський піст — найкоротший з церковних багатоденних постів. Православні християни постять з 14 до 27 серпня і готуються до двох свят — Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.

ПЕТРІВ ПІСТ — ТРАДИЦІЇ

Православний люд на Русі постив за церковним Статутом, тому багато традицій Петрова поста було пов’язано з кулінарією. У середу і п’ятницю готували літні пісні страви – окрошки, пісний борщ, грибну ікру, ботвінь з молодої зелені і безліч інших страв. А в святкові дні Петрового посту господині часто пекли особливі пироги — рибники. Рибу запікали в тісті прямо цілком.

Священник Олександр Пашко


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь